הרצאה מרתקת – גראונדינג – להוריד לחץ באופן טבעי

תוכן עניינים

גראונדינג – חיבור מחדש לאדמה ולשלומות (wellbeing)

סיפורנו מתחיל כשילד אמריקני במרכז ארצות הברית שגדל בחברת ילידים אמריקאים הלך יום אחד עם חברו האינדיאני אל אוהל המשפחה.
בכניסה לאוהל, אימו של החבר אמרה לבנה: " תוריד נעליים, הן  עושות אותך חולה…"
לימים הילד, קלינט אובר, הפך ליזם של מחקרים שגילו מחדש את היתרונות של גראונדינג, שמשמעותו: הליכה יחף ו/או מגע ישיר בין הגוף לאדמה. היום הוא מפיץ ברחבי העולם את החזון שלו: להתחבר שוב לקרקע, יחפים.

חשיבות גראונדינג לבריאותנו

כדי להבין כמה הארקת הגוף לאדמה חשובה, באנגלית המונחים החופפים הם  earthing או grounding, ניקח זום אאוט מכדור הארץ אל שכבת היוניספירה, שכבה בתוך האטמוספירה בגובה כ60-90 ק"מ מפני האדמה.
השמש מייננת מולקולות ביוניספרה ומפרידה אותן ליונים חיוביים בעלי מטען חשמלי חיובי שנקראים פרוטונים ויונים בעלי מטען חשמלי שלילי שנקראים אלקטרונים. אפשר לדמות את התהליך ליצירת סוללה, השמיים הם פלוס והאדמה מינוס.
ברקים שמגיעים מהיוניספרה לכדור הארץ טוענים אותו באלקטרונים כך שלכדור הארץ יש מטען שלילי וליוניספירה מטען חיובי.

לאלקטרונים הללו תפקיד חיוני והם משתתפים בתהליכים מרכזיים בגופנו ובגוף כל היצורים החיים על הפלנטה.
בעשרים השנים האחרונות בוצעו מחקרים בנושא גראונדינג והתגלה שגופנו משתמש באלקטרונים הללו באופן יומיומי כדי לנטרל ולסיים תהליכים דלקתיים, להגביר פעילות של מערכת העצבים האחראית לרגיעה שנקראת המערכת הפרא סימפתטית, לווסת רמות קורטיזול גבוהות שיוצרות סטרס ולהשתתף בתהליכי ייצור אנרגיה סלולרית (תאית).

לכן, גראונדינג הוא הרבה יותר מטרנד של חובבי טבע. הארקה היא תהליך נחוץ וחיוני שמשתתף בריפוי וויסות בגוף.
וגם, כל כך פשוט לביצוע: להניח רגליים יחפות על אמא אדמה!
המחקרים העוסקים בתחום גילו כמה תהליכים מרכזיים בגופנו בהם גראונדינג לוקח חלק:

  • אנטי דלקתי – מהווה פתרון פשוט, יעיל וטבעי נגד דלקת.
  • מפחית כאבים כרוניים
  • משפר זרימת דם
  • תורם לתהליך הורדת לחץ דם
  • מפחית עייפות
  • מפחית חוסר אנרגיה
  • "תכשיר" הורדת סטרס טבעי
  • מפחית הפרעות שינה
  • מחבר אותנו למקצבי הגוף והיקוםהסבר? ראו בהמשך..

איך grounding תומך בבריאות שלנו באופן טבעי?

במהלך ההיסטוריה הקדומה של האנושות, בני האדם חיו בקשר תמידי ומתמשך עם כדור הארץ, רגליהם חשופות ומחוברות כל הזמן לאדמה.
ככל ש"התקדמנו" לכיוון החיים המודרניים והמתועשים הפכנו להיות יותר ויותר מנותקים מהקשר הטבעי הזה. הנעליים שאנו נועלים שסוליותיהן עשויות גומי והבניינים שאנחנו מתגוררים בהם, מנתקים אותנו מקשר ישיר לשדה החשמלי בקליפת כדור הארץ.

קלינט אובר גילה מחדש את נפלאות הקרקוע תוך כדי ניסוי בהארקת מכשירים חשמליים כדי להאריק חשמל סטטי. הוא החליט לנסות לבצע הארקה בגופו והופתע מהירידה הדרמטית בכאב הכרוני ממנו סבל. התצפית הבלתי צפויה הזו עוררה מסע חקר מדעי וגילתה מחדש חוכמה עתיקה שנשכחה: גראונדינג! היא הניבה כמה עשרות מחקרים שעוסקים בתרומתו המהותית לבריאות.
המחקר עדיין בעיצומו אבל בינתיים, רוצים להבין איך קורים כל הניסים הללו? בואו נתמקד בכמה תהליכים שידועים לנו היום, בהם earthing משתתף.

תהליך יצירת דלקת וניטרול דלקת באמצעות גראונדינג

דלקת, כל עוד אינה יוצאת משליטה והופכת לדלקת כרונית, היא מרכיב חיוני במערכת ההגנה שלנו. גופנו נלחם באמצעותה בפציעה ובזיהום, מחסל תאים פגומים וסרטניים בגופנו ומגייס אותה באופן שוטף לתחזוקה שוטפת, תיקון והגנה.
כאשר התהליך נמשך מעבר לנדרש ואינו מנוטרל בזמן, נוצרת דלקת כרונית שעלולה להתבטא במגוון מחלות כרוניות ואוטואימוניות.

כדי להבין איך פועל מנגנון הדלקת בגופנו, דמיינו דלקת כשדה קרב. החיילים שנלחמים בגורמים זרים ולא רצויים הם תאי דם לבנים שנקראים נויטרופילים

כאשר הגוף מזהה גורם עוין במחזור הדם הוא שולח נויטרופילים לאזור האירוע. כל נויטרופיל עוטף חידק או תא בלתי רצוי ו"יורה" עליו נשק: מולקולות שמכילות חמצן, בעלות מטען חיובי. המולקולות הללו נקראות רדיקלים חופשיים.
הרדיקלים החופשיים הם תרכובות חמצן "עצבניות"  כלומר, חסר להן אלקטרון כדי להגיע למטען נייטרלי ו"להירגע" מבחינה חשמלית.
הרדיקלים החופשיים "מתנפלים" על החיידק וקורעים ממנו אלקטרונים עד שהוא מת.
כאן בעצם הסתיים תפקיד תאי הדם הלבנים, המטרה חוסלה והדלקת אמורה להסתיים בשלב זה.
חסר פרט אחד: הנויטרופילים השאירו אחריהם תוצרי לוואי מהקרב – רדיקלים חופשיים שעדיין נמצאים באזור הדלקת.
כעת גופנו, אם הוא מחובר לאדמה, אמור להעביר אלקטרונים חופשיים או כפי שהם נקראים – נוגדי חמצון, לאזור הדלקת, כדי לנטרל רדיקלים חופשיים שנותרו בשטח ולסגור בהצלחה מעגל, לסיום תהליך הדלקת.

בפועל, בחברה המערבית בה רובנו מנותקים מהקרקע שעות רבות ביום ולעיתים לתקופות ארוכות, אנו לא מקבלים מהאדמה כמות אלקטרונים מספקת הדרושה לסיום תהליך הדלקת.
רדיקלים חופשיים שלא נוטרלו ורעבים לאלקטרונים מתחילים לפגוע במולקולות סמוכות לאזור הדלקת ו"לגנוב" מהן אלקטרונים.  בדרך זו הם מנטרלים את המטען החיובי העודף שלהם ומגיעים לאיזון, אבל מולקולות מהן גנבו אלקטרונים הופכות במקביל לרדיקלים חופשיים בפני עצמם ומתחילות לפגוע במולקולות נוספות, גונבות מהן אלקטרונים ונוצר כדור שלג של הרס מולקולות.

התהליך הזה שאינו מאפשר לסיים דלקת באופן תקין, תופס תאוצה כאשר בתגובה למצב, המוח מזהה שיש באזור מולקולות ותאים שאינם תקינים ושולח עוד "צבא" לשטח. התהליך חוזר באופן מעגלי כאשר בכל מחזור הנזק גדל. מתפתחת דלקת סמויה ולעיתים גלויה שיכולה להמשך שנים .
כאשר דלקת כזו נמשכת בלי הפרעה היא יכולה להפוך למחלה כרונית כמו סוכרת, מחלת לב, סרטן מחלות אוטואימוניות שונות ושאר ירקות.

מה עושים?
פתרון אחד הוא הצפה בנוגדי חמצון שיכולים גם להגיע מהמזון אבל הכי פשוט, קל ומיידי, גראונדינג, לגעת באדמה, הוא הפתרון המועדף.
באופן כזה אפשר להפחית דלקת וגם כאבים כרוניים הנובעים ממנה.

איך גראונדינג משפר זרימת דם ולחץ דם?

יתרונות ההארקה נמשכים אפילו מעבר לכיבוי אש הדלקת. הדם שלנו משול לנהר שופע תאי דם אדומים. מעין מגנטים מיניאטוריים. התאים נושאים מטען שלילי, הגורם להם לדחות זה את זה כמו מגנט הפוך ובכך ליצור דם דליל מספיק כדי שיוכל לזרום בחופשיות ולספק חמצן וחומרים מזינים לכל מקום בגוף. כאשר אנו מנותקים מהאנרגיה החשמלית של כדור הארץ, כדוריות הדם האדומות מאבדות כמות משמעותית מהמטען השלילי שהאלקטרונים החופשיים העניקו להן, מאבדות את הדחייה החשמלית ביניהן ומתקבצות יחד. הדם הופך לסמיך יותר כך שזרימת הדם מופחתת ולחץ הדם עלול לעלות. לדם סמיך קשה להגיע לכל אזור בגוף ולכן בעיה נוספת שנוצרת כאשר אנו לא מוארקים היא אספקת דם לקויה לאיברים שונים.

גראונדינג מטעין מחדש תאי דם אדומים במטען שלילי, משחזר דחייה מגנטית טבעית שלהם זה מזה, כשהתאים מתרחקים זה מזה ואינם מקובצים יחד נוצר דילול דם טבעי וכפועל יוצא מכך זרימת הדם משתפרת. התהליך הזה בתורו, מתורגם ללחץ דם מופחת לרמה תקינה ואספקת חמצן משופרת לרקמות.

מה לגבי הפחתת עייפות וחוסר אנרגיה?

גם כאן לאלקטרונים שאמא אדמה מעניקה לנו בנדיבות יש תפקיד חשוב. והפעם, להעלות אנרגיה בתאים. בתהליך הזה, מפעלים מיניאטוריים לייצור אנרגיה הממוקמים בתוך התא ונקראים מיטוכונדריה מייצרים "בטריות" אנרגיה הנקראות ATP
האלקטרונים מהווים חומר דלק חיוני בתהליך ייצור האנרגיה.

כבר בימים הקדומים הכירו בתרבויות שונות בתפקיד האדמה כמשרה אנרגיה בגוף. האגדה על אנטאוס, הגיבור היווני המיתולוגי, ממחישה זאת היטב.

אנטאוס היה ענק עצום ומרושע ששאב כוח מאימו, אלת האדמה טרה.
הוא הזמין גיבורים רבים לקרב עמו וניצח אותם עד האחרון שבהם, הודות לאנרגיה שטרה השרתה בגופו.
במשך הזמן נודע בנה של האלה האימהית כאימת הלוחמים, אולם סוף מעשה במחשבה תחילה, הרקולס הצליח להכניע אותו בקרב כיון שהניף אותו באוויר, ניתק אותו מאמא אדמה ורוקן אותו מכוחותיו. כך הביס אותו בקלות.
מי ששם לב למשחקי המחשב שהילדים מפעילים בהם גיבורים שונים ומשונים, יכול למצוא מפעם לפעם גיבור כזה או אחר שנחלש ואז מטיל עצמו לאדמה שטוענת אותו בחזרה באנרגיה.

Grounding מחבר בין מקצבי הגוף ומקצבי היקום

כמו הרבה פרקטיקות עתיקות שחשבנו שאבד עליהן הכלח עד שהמדע הוכיח שהן יעילות, גם היחפנות נתפסה במשך שנים כחסרת ערך ואפילו מזיקה, נחלת חסרי האמצעים והתמהונים. מחקרים מדעיים חדשים הביאו את הקרקוע אל קדמת הבמה והוכיחו שנגיעת כף רגל יחפה בקרקע מייצרת תהליכים רבי עוצמה וחיוניים לבריאותנו.

אז איך אפשר להבין משפט כמו זה שאומר דיפאק צ'ופרה, רופא ומרפא הוליסטי?
"קרקוע לאדמה מחבר אותנו למקצבים ולמוסיקת היקום" איזה עוד מתנות אנחנו מקבלים כשאנחנו הולכים יחפים?

כבר בתורת הצ'י קונג העתיקה מקצבי העונות מותאמים למקצב הרגשי. לכל עונה יש רגש ואיבר מתאים בגוף.   למשל, האיבר המרכזי המקושר לעונת הסתיו הוא הריאות, היסוד המרכזי הוא המתכת והרגש המרכזי הוא עצב. בהתאם לעונה, הקצב בסתיו הוא איטי ומהורהר יותר.
הסינים היטיבו להגדיר את היחסים המשלימים בין שמיים לאדמה – השמיים הם הזכר, יאנג, הוא נחשב חיובי ובהיר, האדמה היא הנקבה, יין והיא אפלה ושלילית. שלילי או חיובי הם כאן במובן של ריק ומלא ובהקשר של מטענים חשמליים ולא במובן המוסרי.

ההתייחסות ההוליסטית הזו תוכל להיות מובנת טוב יותר ברמה המדעית אם נזכור שהיוניספירה היא בעלת מטען חיובי וכדור הארץ הוא בעל מטען שלילי.
מה שאומר שכולנו למעשה חיים בתוך בטרייה ענקית ותזמורת היקום המופלאה מורכבת מהשדה האלקטרומגנטי שנוצר בתוכה.

איך גופנו מגיב אליה?

גופנו הוא למעשה מעין מכשיר חשמלי אלקטרומגנטי משוכלל ומורכב שמקבל ומעביר מסרים חשמליים ואלקטרומגנטיים פנימיים, שנוצרים בתוך הגוף וגם חיצוניים, שנוצרים בין השמיים לארץ, המסרים עוברים באמצעות המוח ומערכת העצבים.
קיימים יותר ממאה תהליכים ביולוגיים מחזוריים שמתוזמנים ומתואמים עם מקצבי השדות האלקטרומגנטיים המשתנים שבין השמיים לארץ.

ביוניספירה קיימים זרמים חשמליים ואלקטרומגנטיים המשתנים ללא הרף ומושפעים מהשמש, הירח. ואפילו מכוכבים רחוקים יותר כגון יופיטר ושבתאי שהמגנטיות שלהם עוצמתית פי כמה מזו של כדור הארץ. משם מגיעים הזרמים הללו לאדמה, חודרים לתוך גופנו דרך רגלינו היחפות ומסנכרנים מקצבים ושעונים ביולוגיים.
"המוזיקה" מהשדות המגנטיים נקלטת במעין מצפנים זעירים במוחנו ומתאמת אותם עם תדרים במוח. כך גלי המוח מסתנכרנים ומתאימים עצמם למוזיקה היקומית הזו והתהליכים המחזוריים בגופנו מותאמים אליה באופן מושלם.

מומחים שחוקרים את הסינכרון המופלא הזה אומרים שרצף התדרים ביקום הוא תדר השלומות וההתחברות אליו מביאה אותנו למצב שלומות.

לדוגמא, אחד המחזורים הביולוגיים המסונכרנים באמצעות גראונדינג הוא מחזור הורמון הקורטיזול היומי. הפרשת קורטיזול מתחילה להתגבר סביב 4 לפנות בוקר, מגיעה לשיאה סביב 8 בבוקר וצונחת בחדות בשעות הצהריים, בין 2 ל4.  רמת קורטיזול  גבוהה מידי מאפיינת חיים לחוצים בחברה המערבית ועלולה לגרום לסטרס ולשלל בעיות בריאות.

בניסוי שהתפרסם ב2012 בספריית NIH , המכונים הלאומיים לבריאות של ארה"ב, נתנו למשתתפים להתקרקע במשך שמונה שבועות ומצאו שגראונדינג הפחית הפרשת קורטיזול גבוהה לערכים נורמליים. אין ספק שearthing פותח לנו גישה למסלול של חיי שלומות (wellbeing).

איך להרגע ואיך להוריד לחץ באמצעות grounding?

בגופנו קיימת מערכת עצבים בשם מערכת העצבים האוטונומית. זו המערכת שמפעילה מערכות ואיברים בגוף ותהליכים חשובים כמו עיכול, ניקוי רעלים ותהליכים נוספים והיא עובדת כמעט ללא התערבות שלנו, מכאן שמה.

מערכת העצבים האוטונומית מתחלקת לשתי תת מערכות: המערכת הסימפתטית שאחראית על פעולות חירום כשאנחנו חווים איום. למשל, אנחנו נתקלים בדב מאיים בטיול בטבע.
המערכת השנייה היא מערכת העצבים הפרה סימפתטית והיא אחראית על מצבי מנוחה ובהם היא עוסקת בעיכול, ניקוי רעלים ופעילויות בנייה ותחזוקה שונות.
גראונדינג התגלה כמעודד הפעלת המערכת הפארה סימפטטית ובכך, העלאת תחושת רוגע והורדת סטרס.
ושוב, כל מה שעליכם לעשות הוא למצוא פיסת אדמה או דשא פנויה לצעוד עליה ברגליים חשופות ו…זהו, תחושו מיד רגיעה.. כדי ליצור המשכיות גם כאשר אתם לא בחוץ, קראו את הפסקה הבאה לגבי גראונדינג בבית ובמשרד.

אני לא יודעת מה אתכם, אבל לגבי, אחרי שהבנתי מהם יתרונות הגראונדינג והתועלות המופלאות הגלומות בקרקוע רצתי לגינה ברגליים יחפות.

איך מתקרקעים בתוך הבית והמשרד?

ומה עם אלה מאיתנו החיים בסביבות עירוניות? למרבה המזל, גראונדינג לא מחייב טיול רגלי בשפת הים, למרות שלטיול כזה יש הרבה יתרונות נוספים.
אם יש בסביבתכם פארק או גינה אתם מוזמנים להוריד נעליכם ולצעוד יחפים לפחות חלק מהזמן.
אבל גם מי שגר בבית מוקף גינה מבלה לעיתים קרובות רוב הזמן בבית ועל אחת כמה וכמה כשעובדים במשרד. כדי לעשות גראונדינג באופן שגרתי וקבוע מהבית קיימות יריעות גראונדינג מוליכות חשמל שיכולות לחבר אותנו לאנרגית כדור הארץ בתוך הבתים והמשרדים ומציעות חלופה נוחה. ניתן לחבר משטחים אלו להארקה בשקע החשמל בדרך כלל ספקי משטחי ההארקה ממליצים למי שאינו בטוח ב100% שהוא מחבר את הפין של המשטח לנקב ההארקה בשקע, להתייעץ עם חשמלאי.
לרגישים לחשמל מלוכלך ולרגישים לקרינה, עדיף לחבר את מוצרי ההארקה השונים ישירות לאדמה הסמוכה לביתכם/ למשרדכם.
משטח גראונדינג יכול להיות מונח מתחת לשולחן העבודה או הכיסא, מה שמאפשר לכם לקבל יתרונות מרפאים מתרגול גראונדינג בלי לקום מהכיסא.

בזמן שאתם ישנים תוכלו להיעזר בסדינים מקרקעים שעשויים בד וחוטי כסף שזורים שהופכים את הסדין למוליך ואביזרי גראונדינג נוספים שונים ומגוונים.

איזה חומרים מקרקעים ואיזה מבודדים?

אדמה, רצוי לחה או אפילו בוצית, תעביר בצורה מעולה את השדה האלקטרומגנטי לגופכם, דשא מצוין למטרה זו, בטון ואבן, ישיבה על גדם עץ ששורשיו באדמה, כל אלו יעשו את העבודה.
לעומת זאת, פרקט, אספלט, רצפות סינתטיות כמו פי וי סי  ורצפות קרמיקה עם זיגוג מבודדות ואינן מתאימות.

אני מקווה שהמידע שקיבלתם כאן ידרבן אתכם לצאת מאזור הנוחות שלכם, להתגבר על המחסומים של מוסכמות חברתיות ולבלות כל הזדמנות בכפות רגליים חשופות על האדמה או עם משטח גראונדינג מתחת לרגליכם. התמורה שתקבלו היא גדולה ומצדיקה כל רגע יחפני…

אהבתם את התוכן והוא העשיר אתכם ונתן לכם כלים מעשיים ופשוטים לשיפור ההרגשה הטובה והשלומות שלכם? אני מזמינה אתכם ליצור איתי קשר ולהזמין הרצאה מעניינת על גראונדינג ונושאים נוספים הקשורים לשלומות ולעזור גם לחברים, חברות או לעובדים ועובדות שלכם להעשיר את היידע שלהם ולקבל כלים פשוטים ליישום מידי שיעזרו להם לשיפור מהותי באיכות החיים.

גראונדינג עוזר להוריד לחץ, להפחית סטרס, במהירות, בקלות, באופן טבעי, רק להניח רגליים יחפות על הקרקע ולהתקרקע
נעים מאוד, שמי מיכאלה

אחרי שנים של למידה וחקר אני רוצה לשתף גם אתכם באוצר היידע שצברתי כמדריכת צ'יקונג, כבוגרת מגמת התזונה של המרכז לרפואת הרמב"ם וכמי שלמדה לעומק ומרצה בפורומים שונים על התפקיד המהותי של גראונדינג או קרקוע, לשיפור השלומות (WellBeing) ולהורדת סטרס.

בואו הצטרפו אליי לחוויה בלתי נשכחת

* אין במאמרים או בכל חומר אחר כתוב או מצולם באתר שום המלצה או ייעוץ. החומרים באתר הם לצורך העשרה בלבד וכל המשתמש בהם לשימושו הפרטי ללא קבלת ייעוץ פרטני עושה זאת על דעתו בלבד ובאחריותו.